Oteller İndirim Yapmadan Odalarını Nasıl Satabilir?

Oteller İndirim Yapmadan Odalarını Nasıl Satabilir?

Otellerin rezervasyonlarını artırmak için uygulamaya aldıkları en pratik yöntemlerden biri, oda fiyatlarını düşürmektir. Yalnız fiyat düşürmekten ziyade, otelin bir pazarlama stratejisi belirlemiş olması çok daha faydalıdır zira misafirler, oda için ödediği bedelin düşüklüğüne eş nitelikte bir hizmet alacağını düşünebilir. Bu düşüncenin oluşmasının temelinde yatan etmen, fiyatın kalitenin bir göstergesi olduğu algısıdır. Diğer bir deyişle otelin sunacağı hizmetlerin nasıl olacağına misafirler, oda fiyatına bakarak karar verebilmektedir. Düşük fiyatlı otel odalarının tercih edilmeyi artırdığı fikrinin gerçek hayatta karşılığı olsaydı ucuz otellerin daima dolu olması gerekirdi. Oda fiyatlarını aşağı çekmenin uzun vadede otele yarar yerine zarar getireceği ortadadır. Peki, oteller indirim yapmadan odalarını nasıl satabilir? Cevaplar, yazımızda:

Farkınızı Ortaya Koyun

Bir otel, rezervasyonlarını artırmak için kendisine birtakım sorular sormalı ve bu sorulara net cevaplar vermelidir. Oda fiyatlarını düşürmeden satış oranlarını katlamak isteyen bir otel, öncelikle kendisini diğer otellerden farklı kılan özelliklerinin neler olduğu sorusuna yanıt aramalıdır. Hedef kitlenin özellikleri neler ve misafirler tarafından neden tercih edilmeli soruları da yanıtlanmalı. Bu soruların yanıtlarını ararken objektif olunmalı ve öne çıkarılacak bir özelliğe sahip olunmadığı tespit edilirse bu alana yoğunlaşarak farklılaşmaya başlamalı. Mevcut ve yeni kazanılmış özellikler de dijital reklamlarla öne çıkarılmalı.

Değerinize Değer Katın

Oda fiyatlarını düşürmek, girişte de anıldığı gibi özellikle kalıcı olması beklenen misafir tarafında olumlu olarak değerlendirilen bir davranış değildir. Misafirlerin dikkatini otelinizin üzerine çekmek için değerinize değer katacak adımlar atmalısınız. Yani, fiyatı sabit tuttuğunuz hâlde hâlihazırda sunmakta olduklarınıza ek hizmet ya da ürün eklemelisiniz. Birçok misafir, odaya verdiği paraya dâhil edilmiş ücretsiz hizmetleri de almaktan memnuniyet duyar. Peki markanızı nasıl daha güçlü kılabilirsiniz? Örneğin, otelinizde ücretli masaj hizmeti sunuyorsanız bunu ücretsiz hâle getirebilir ya da yakın çevredeki önemli durakları kapsayan mini bir tur düzenleyebilirsiniz. Maliyet hesabı yaparak sizi maddi olarak çok yormayacak benzeri değerleri hizmetlerinize dâhil ederek çoğunluk tarafından tercih edilmeyi garanti altına alabilirsiniz.

Dijital Dünya Çemberinden İçeri Adım Atın

Web Sitesi: Daha önceki blog yazılarımızda da sık sık bahsettiğimiz gibi bugün, bir otelin kendi adıyla açılmış bir web sitesinin olmaması, otelin tanıtımının yapılabilmesinin önünde duran en büyük handikaplardandır. Bir web sitesinin olması da gerekenin yerine getirildiği anlamını taşımaz her zaman. Diğer bir ifadeyle mevcut web sitesi; tasarım, içerik yoğunluğu, kullanıcı dostu olup olmadığı gibi özellikler bakımından belirlenmiş kriterlerin altında kalıyorsa da otele bir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle otellerin dijital dünya çemberinden içeri girmek için atması gereken ilk adım, bir web sitesine sahip olmak ancak bu web sitesini işin profesyonellerine yaptırmak olmalıdır.

Sosyal Medya Hesabı: Öte yandan otellerin, başta Facebook ve Instagram olmak üzere sosyal medya kanallarında açılmış bir hesaba sahip olması ve bu hesabı aktif olarak kullanması gerekmektedir. Sosyal medya hesapları üzerinden oteller, hizmetlerinin tanıtımını kolayca yapabilmekte, mevcut ve potansiyel misafirleriyle interaktif olarak iletişime geçebilmektedir. Otellerin sosyal medyayı sadece sayfada ve hikâyede tanıtım yapılan ve misafirlerinin sorularına cevap verebildikleri bir ortam olarak değerlendirmemesi de gerekir. Bu dünyanın gerçek dünyadakinden tek farkı, dijital olmasıdır. Yani, sadece oda satışını artırmayı değil, üyelerinizle aranızda kurmuş olduğunuz bağı da kuvvetlendirmelisiniz. Onların sayfalarını ve işletmelerini de siz takip etmeli, yorum yaparak beğeninizi göstermelisiniz.

Derecelendirme Sitelerinde Var Olma: Pek çok kişi, bir otelde rezervasyon yaptırmadan evvel o otel hakkında derecelendirme sitelerinde yapılmış yorumları incelemekte. Hizmet odaklı bir otel olduğunuzu potansiyel misafirlerinize göstermenin yollarından biri de bu sitelere üye olmak, buralara bırakılan yorumları takip ederek eksikliklerinizi tamamlamaktır.

Küçük Jestler Yapın

Otelinizde konaklamış olan bir misafirinizi yeniden ağırlamanız mümkün. Bunun için oda fiyatını düşürmenize lüzum yok. Küçük jestler bu hedefe ulaşmak için oldukça işinize yarayacaktır. Öncelikle yapmanız gereken, konuklarınıza kendilerinin ne kadar özel olduğunu hissettirmektir. Check in’den check out’a kadar bu jestleri çeşitlendirmeniz mümkün: Check in sırasında kendilerine ismi ile hitap etmek, tatillerine denk gelen özel günlerini kutlamak, ikinci kez konakladıklarında ücretli kimi hizmetleri onlara ücretsiz olarak sunmak gibi. Misafirlerinizi önemsediğinizi göstermenin bir diğer yolu da tatilleri sonrası ulaşarak onlardan oteliniz hakkında tavsiyelerde bulunmalarını istemek ve daha sonra ilgili revizeleri yapıp bu konuda kendilerine bilgi vermek. Unutmayın: Küçük şeylerin etkisi büyüktür.

Topyekûn Memnuniyete Odaklanın

Otelinizde konaklayan bir misafirin memnuniyetini sağladıysanız o misafire artık kalıcı misafir gözüyle bakabilirsiniz demektir. Yalnız memnuniyet, salt odaların konforundan kaynaklanmaz. Çıkarılan yemeklerden personelin nasıl davrandığına değin geniş bir alanda, atılan her adıma dikkat etmek gerekmektedir. Bu nedenle aşçısından housekeeper’ına otel bünyesinde görevli her personelin misafir memnuniyetini önemsediğinden emin olmalısınız. Özetle temel amacınız satış yapmak değil, misafirinizin gönlünde taht kurmak olsun. Böylelikle oda fiyatını düşürmenize hiçbir zaman gerek kalmayacaktır.

Kampanya Düzenleyin

Otellerin indirim yapmadan nasıl oda satabileceği üzerinde duruyoruz ancak bu durum, ancak genele yayıldığında anılan olumsuz sonuçları doğurur. Diğer bir deyişle, zamanı geldiğinde ve gerektiğinde kampanya düzenlemek misafir tarafında karşılık bulacaktır. Örneğin bir sezon önce sizi tercih etmiş bir misafiriniz yeni sezonda da sizi tercih etsin istiyorsanız kişiye özel indirim yapmanızda sakınca yok. Kısa süreli bu kampanyanızdan misafirinizi haberdar ederek doluluk oranını artırmanız mümkün.

Ya da…

Dijital medya pazarlama, çağrı merkezi, web sitesi tasarımı ve yazılımı, sosyal medya yönetimi gibi hizmetleri sadece oteller için sunan Tatilads’e gelin, indirim yapmak zorunda kalmadan da odalarınızı kolayca satın.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.