Oteller Neden Dijital Pazarlama Ajansına İhtiyaç Duyar?

Oteller Neden Dijital Pazarlama Ajansına İhtiyaç Duyar?

Günümüzde otellerin satış artırmak için dijital dünyada var olması, diğer bir deyişle bir web sitesine ya da sosyal medya hesabına sahip olması, rekabetin had safhada olması nedeniyle maalesef geçer akçe değil. Rezervasyonlarını artırmak için için bir otelin yapması gereken, çalışmalarıyla rakiplere fark attıracak bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmak. Tabii ajansların otellere bulunduğu katkı rezervasyon artırmayla sınırlı değil. Oteller neden dijital pazarlama ajansına ihtiyaç duyar, diye merak ediyorsanız cevaplar yazımızda.

İzlem

İyi bir stratejiye sahip olmadığı müddetçe bir otelin, sesini dijital dünyada duyurabilmesi neredeyse imkânsızdır. Strateji belirleme ve bu sayede marka imajı oluşturma görevini ise layıkıyla yerine getirecek olan oteller değil, profesyonel hizmet veren dijital pazarlama ajanslarıdır.

Otellerin sağ kolu olarak nitelendirilebilecek bu ajanslar sayesinde oteller, doğru bir strateji ile arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alma, sosyal medyada takipçi kazanıp bu takipçilerle en uygun dille iletişim kurma, ziyaretçiyi etkileyip rezervasyon yaptırmaya ikna edecek özellikleri bünyesinde bulunduran bir web sitesine sahip olma vb. satış artırıcı imkânlara sahip olurlar. Bu çalışmalar sayesinde de potansiyel misafirlere ulaşır, böylelikle sezonu çok daha fazla kârla kapatırlar.

Araç-Kaynak Kullanımı

Başta yüksek sezonda olmak üzere açık kaldıkları süre boyunca otellerin yoğunluğu tartışılmaz. Kendi hizmetlerini sunmaya ve geliştirmeye ayırdıkları zaman göz önünde bulundurulduğunda otellerin dijital pazarlama yapmak için kullanılan araç ve kaynakları layıkıyla öğrenmeye vakit bulamayacağı da açıktır. Öte yandan bu araç ve kaynakların zamanın ilerlemesine paralel güncellendiği de bir gerçek. Bu da ilgili değişiklikleri öğrenmek için otellerin kendi işlerini bırakıp bu alana kanalize olmaları gerektiği anlamına geliyor. Öte yandan araçların ve/veya kaynakların yanlış kullanımı pazarlama için ayrılan bütçenin heba olmasına, beraberinde eldeki zamanın da yitmesine sebebiyet vermekte.

Madalyonun diğer yüzünde ise bu işte uzmanlaşmış bir ekiple otellere yönelik hizmet veren dijital ajanslar var. Otelleri, otellerin hitap ettiği kitleyi, sektörü ve rakipleri doğru bir değerlendirme süzgecinden geçirerek en doğru stratejiyi belirleyen, dijital pazarlama yapmaya yarar araçların çalışma mantığını ezbere bilen, doğru zamanda doğru adımları atma becerisine sahip ajanslar. Hâl böyle olunca bir otelin dijital pazarlama ajansıyla iş birliği yaptığında odaklanacağı tek konu elde ettiği kâr oranı olmakta.

Güncellik

Dijital pazarlama yapan bir otelin değişen pazarlama kurallarına hızla adapte olması demek, her zaman rakiplerinden bir adım daha önde olması, bilinirliğinin ve misafir sayısının artması demek. Kurallardan kasıt, sadece reklam verme aşamasında kullanılan araçlarla ilintili değildir. Aynı zamanda sosyal medya siteleriyle, misafirlerle iletişime geçilen alanlarla, paylaşılan görsel ve metinlerle de ilintili olabilir. Otelin marka imajını misafirlerin algısında doğru bir şekilde konumlandırmak için bu güncellemelere tabi kalmak önemlidir. Diğer bir deyişle dijital dünyanın dönüş hızından bihaber olan bir otel, savrularak bu dünyanın dışına çıkması muhtemeldir.
İşte bu noktada da oteller bir dijital pazarlama ajansına ihtiyaç duyarlar. Zira ajanslar, sektörü yakından takip ederek çalışmalarını daima güncel tutar.

“Oteller neden dijital pazarlama ajansına ihtiyaç duyarlar?” sorusuna yanıt olması çerçevesinde aktarılan tüm bu bilgiler ışığında özetle verilebilecek en net yanıt, “gelişen dünyaya ayak uydurmak ve yarınlarda var olmak için” olacaktır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.